Polikarpova stavebnice 

 • sestavy
 • jednotlivé díly
 • vozítka

  Auto, jeřáb, odrážedlo, kamion, náklaďák jsou jedním slovem vozítka. Jsou plně funkční, převezou materiál i děti, u většiny je nosnost cca 60 kg. U jeřábu upozorňujeme na výrazně nižší nosnost ramene, zavěšujte pouze lehčí břemena viz obrázky u produktu. Názvy vozítek kopírují objednací kód. Zhlediska bezpečnosti je třeba upozornit na kontrolu spojů (tyče a kónické zajišťovací kolíčky) dospělou osobou po sestavení modelu a před samotným používáním.
  Pojíždění těchto vozítek pouze na vodorovných plochách je samozřejmostí, kterou každý pedagogický pracovník ví. Tato informace je v návodu k použití zřetelně vyznačena.

 • princip spojování

  POLIKARPOVKA ZE SKANDINÁVSKÉHO BOROVÉHO DŘEVA

  K pevnému spojení dvou těles slouží spojovací špalíky (délka 8 cm, tloušťka 3,5 cm) a kónické zajišťovací kolíčky. Do jednoho ze dvou předvrtaných otvorů (průměr 1 cm) ve spojovacím špalíku provlékněte kónický kolíček, prostrčte kulatými otvory v tělesech a z druhé strany zajistěte opět kolíčkem. k uvolnění spoje použijte dřevěnou paličku.

 • velikost dílů

  Pro představu vás, kteří zatím neznáte Polikarpovu stavebnici...
  Obrázky ukazují poměr mezi velikostí dětí a některých těles, dílů a sestav.
  Tato velká konstrukční skládačka je tvořena dutými dřevěnými tělesy, např. kvádry, krychlemi, jehlany, válci atd. Kvádry a krychle mají pouze pět stěn. Tělesa jsou vyrobena ze skandinávského borového dřeva, tyče jsou bukové.

  o%C5%99ez%20ve%20t%C5%99%C3%ADd%C4%9B%20%C5%A1pagety%20v%20dru%C5%BEin%C4%9B.jpg

       

       

   

 • názorné ukázky

  Polikarpova stavebnice není hračka, která se zapne knoflíkem a ona jezdí, houká a bliká. Sestavit například překážkovou dráhu, domeček, skluzavku, loď, auto nebo lokomotivu chce důvtip, šikovnost, nasazení, trpělivost a toleranci k nápadu kamaráda...

    

Polikarpovka je tvořena dutými geometrickými tělesy, např. kvádrem, krychlí, válcem, jehlanem, půlválcem a dalšími. Kvádr, nízký kvádr, pidikvádr, sloupek a krychle mají pouze pět stěn. Stěny jednotlivých těles jsou navrtány velkými kulatými otvory v pravidelných vzdálenostech od sebe. Do těchto otvorů lze pohodlně provlékat bukové tyče různých délek, do kterých jsou navrtané menší kulaté otvory o průměru 10 mm. Pomocí krátkých kónických  kolíčků, které se zastrkují do těchto malých otvorů, spojíme napevno dvě i více těles. Součástí stavebnice jsou i kola ve dvou velikostech.
V průběhu let jsme Polikarpovku obohatili o mnoho dalších prvků. Ke geometrickým tělesům, tyčím a kolům mohou děti využívat překližkový nástavec v několika délkách, svislý dřevěný nástavec, navíječ, tažné zařízení pro obě velikosti kol, dřevěnou závodní dráhu s variantou dojezdu, žebříky ve dvou délkách, barevné provazy, polstrované sedátko s opěrkou, podvozkový díl pro zatáčecí auta, hokejku jako střešní díl, látkové zastřešení pro domečky ušité z barevné stanovky, rozepínací vchod pro domečky rovněž ze stanovky, barevnou plachtu pro nákladový prostor kamionu, svislé konstrukční stojky pro kamion, dvě velikosti polic do kamionu, čelní svislé destičky s barevnými samolepkami pro auta a kamiony, otočné sedátko atd.

Polikarpovka je určena pro děti v mateřských školách, dětských klubech a školních družinách základních škol, slouží i jako cvičební pomůcka.

Specifikace materiálu

 • Hlavním výrobním materiálem je skandinávká borovice, která se v mnoha ohledech liší od té české. Díky tuhým klimatickým podmínkám a výrazně pomalejšímu růstu je tvrdší, robustnější, pevnější a houževnatější. Krásně voní, je velmi příjemná na pohmat, vytváří zvláštní uklidňující atmosféru. Zároveň však není těžká jako plošně lepené materiály (laťovka, biodeska), takže je snadné zapojit do činnosti a hry i menší děti
 • spojovací tyče, špalíky a zajišťovací kolíčky jsou vyrobeny z tvrdého bukového dřeva
 • kola, podstavy válců a půlválců jsou z nezničitelné truhlářské bukové překližky

Povrchová úprava

 • bezbarvým matným lakem certifikovaným pro použití na hračky

Certifikace

 • Certifikační orgán zjistil shodu vlastností stavebnic s požadavky technické specifikace dle ČSN EN 71, část 1, vydání 2015, dále ČSN EN 71, část 2 + A1, vydání 2014 a ČSN EN 71, část 3 + A1, vydání 2015