Polikarpovka interiér 

 • Polikarpovka sestavy
 • Polikarpovka díly
 • Špagety v Polikarpovce

  Projekt „Špagety v Polikarpovce 2019“ jako pokročilejší stupeň Polikarpovy stavebnice posunuje polytechnické předškolní vzdělávání do nové tvůrčí dimenze. Zaujal i děti ve školní družině ZŠ.

  Jedním z mnoha požadavků na předškoláka je správné rozlišování barev a velikostí, měl by porozumět jednoduchým pravidlům hry. Protože si v tomto období rozvíjí logické myšlení, hra se pro něho stává pestřejší a bohatší. Díky této tvůrčí aktivitě může pochopit, že splní-li základní pravidla, to je dodržení velikosti a barvy, docílí požadovaného výsledku. 

  • dlouhé, lehké, barevné, snadno ohebné "špagety" v kombinaci s vylepšenými kvádry, krychlemi a jehlany
  • v každém „špagetovém“ tělese jsou kromě standartních děr  NOVÉ ATYPICKÉ OTVORY VE TŘECH VELIKOSTECH detail špagetových těles
  • 180 - 200 cm dlouhé špagety mají také tři průměry - každá barva jiný DETAIL ŠPAGET
  • modrá špageta je nejslabší a patří do nejmenšího atypického otvoru v kvádru, krychli nebo jehlanu
  • červená špageta hledá středně velký atypický otvor v tělesech
  • zelená je nejsilnější a potřebuje zasunout do největšího atypického otvoru 
  • špagety vytvoří požadované zakřivení průlezky, překážky, labyrintu POUZE při zasunutí do správně zvolené velikosti otvoru v tělesech (zasunete-li modrou špagetu do většího otvoru než je její průměr, nebude držet přesně požadovaný tvar a hra není tak tvořivá a zábavná)
  • pokud stavíte např. dvě krychle na sebe, nejdříve spojte tělesa pomocí známých špalíků a zajišťovacích kolíčků, teprve potom prostrčte špagetydetail
  • doporučujeme rozkliknout obrázky u sestavy 30 i jednotlivých špagetových dílů, je to inspirativní
  • vyrábíme v sestavě (č.30) nebo po jednotlivých dílech
  • špagety jsou dodávány pouze v setu (barvy jsou dané, jiné nelze objednat)

  jpeg1- společná.jpgjpeg3- společná.jpgjpegkv%C3%A1dr%20%C5%A1pagetov%C3%BD_3.jjpegkv%C3%A1dr%20%C5%A1pagetov%C3%BD_4-sjpegkv%C3%A1dr%20%C5%A1pagetov%C3%BD_5.jjpegtrojhran%20%C5%A1pagetov%C3%BD_6.jpgjpegkrychle%20%C5%A1pagetov%C3%A1_4.jpgjpegkv%C3%A1dr%20%C5%A1pagetov%C3%BD_2.jo%C5%99ez%20ve%20t%C5%99%C3%ADd%C4%9B%20%C5%A1pag%20blok_2.jpgjpegkrychle%20%C5%A1pagetov%C3%A1_3.jpg%C5%A1pagety%20v%20M%C5%A0.jpgP1190469.JPG%C5%A1pagety%20dru%C5%BEina_1.jpg%C5%A1pagety%20dru%C5%BEina%20_2.jpg%C5%A1pagety%20v%20dru%C5%BEin%C4%9B.jpg

 • Žížaly v Polikarpovce

  Nový projekt polytechnického vzdělávání 2020. Odlehčená verze Špaget v Polikarpovce. Rozdíl je ve velikosti atypických otvorů. Žížaly v Polikarpovce mají atypické otvory pouze v jednom průměru, ohebné žížalky jsou také v jednom průměru. Průměr žížalek je stejný jako je modrá nejslabší špageta. Porovnávací obrázek špagetového a žížalového kvádru níže je dostatečně výmluvný. Snadnější manipulaci s žížalkami ocení především tří a čtyřleté děti.

 • princip spojování

  POLIKARPOVKA Z BOROVÉHO DŘEVA

  K pevnému spojení dvou těles slouží spojovací špalíky (délka 8 cm, tloušťka 3,5 cm) a kónické zajišťovací kolíčky. Do jednoho ze dvou předvrtaných otvorů (průměr 1 cm) ve spojovacím špalíku provlékněte kónický kolíček, prostrčte kulatými otvory v tělesech a z druhé strany zajistěte opět kolíčkem. k uvolnění spoje použijte dřevěnou paličku.

 • velikost dílů

  Pro představu vás, kteří zatím neznáte Polikarpovu stavebnici...
  Obrázky ukazují poměr mezi velikostí dětí a některých těles, dílů a sestav.
  Tato velká konstrukční skládačka je tvořena dutými dřevěnými tělesy, např. kvádry, krychlemi, jehlany, válci atd. Kvádry a krychle mají pouze pět stěn. Tělesa jsou vyrobena z borového dřeva, tyče jsou bukové. V žádném případě nepoužíváme těžkou a obtížně opravitelnou laťovku.

      

   

 • názorné ukázky

  Polikarpova stavebnice není hračka, která se zapne knoflíkem a ona jezdí, houká a bliká. Sestavit například překážkovou dráhu, domeček, skluzavku, loď, auto nebo lokomotivu chce důvtip, šikovnost, nasazení, trpělivost a toleranci k nápadu kamaráda...

    

Polikarpovka je tvořena dutými geometrickými tělesy, např. kvádrem, krychlí, válcem, jehlanem, půlválcem a dalšími. Kvádr, nízký kvádr, pidikvádr, sloupek a krychle mají pouze pět stěn. Stěny jednotlivých těles jsou navrtány velkými kulatými otvory v pravidelných vzdálenostech od sebe. Do těchto otvorů lze pohodlně provlékat bukové tyče různých délek, do kterých jsou navrtané menší kulaté otvory o průměru 10 mm. Pomocí krátkých kónických  kolíčků, které se zastrkují do těchto malých otvorů, spojíme napevno dvě i více těles. Součástí stavebnice jsou i kola ve dvou velikostech.
V průběhu let jsme Polikarpovku obohatili o mnoho dalších prvků. Ke geometrickým tělesům, tyčím a kolům mohou děti využívat překližkový nástavec v několika délkách, svislý dřevěný nástavec, navíječ, tažné zařízení pro obě velikosti kol, dřevěnou závodní dráhu s variantou dojezdu, žebříky ve dvou délkách, barevné provazy, polstrované sedátko s opěrkou, podvozkový díl pro zatáčecí auta, hokejku jako střešní díl, látkové zastřešení pro domečky ušité z barevné stanovky, rozepínací vchod pro domečky rovněž ze stanovky, barevnou plachtu pro nákladový prostor kamionu, svislé konstrukční stojky pro kamion, dvě velikosti polic do kamionu, čelní svislé destičky s barevnými samolepkami pro auta a kamiony, otočné sedátko atd.

Polikarpovka je určena pro děti v mateřských školách, dětských klubech a školních družinách základních škol, slouží i jako cvičební pomůcka.

Specifikace materiálu

 • geometrická tělesa jsou vyrobena z houževnatého skandinávského borového dřeva
 • spojovací tyče, špalíky a zajišťovací kolíčky jsou vyrobeny z bukového dřeva
 • kola, podstavy válců a půlválců jsou z truhlářské bukové překližky

Povrchová úprava

 • bezbarvým matným lakem certifikovaným pro použití na hračky

Certifikace

 • platný certifikát vydaný akreditovanou zkušebnou je vždy součástí dodávky zboží
 • Certifikační orgán zjistil shodu vlastností stavebnic s požadavky technické specifikace dle ČSN EN 71, část 1, vydání 2015, dále ČSN EN 71, část 2 + A1, vydání 2014 a ČSN EN 71, část 3 + A1, vydání 2015